Make your own free website on Tripod.com

THE ALLEGHENY COUNTY and PENNSYLVANIA REGION 6 AMERICAN LEGION BASEBALL HOMEPAGE

2010 EDITION !!!

---------------------------------------------------------------------

Allegheny County Dbl. Elim. playoffs : Day 5 and 6 results and Wednesday's results

------------------------------

Colonial 3 beats Charleroi, 12-7 to join Uniontown in advancing to the Region 6 tourney

-------------------------------

Hopewell beats Beaver Falls, 8-7 to win the Beaver County Best of Five Championship series



The three leagues that make up Pennsylvania's State Region 6 American Legion Baseball are in the final stages of their playoffs that will determine which eight (8) teams will compete at CCAC Boyce Campus Field later this week for the Region 6 title and the berth in the Pennsylvania State ALB Tournament.

Upper St. Clair, Elizabeth Forward, Bethel Park, Shaler, Hopewell, Uniontown, Colonial 3, and host team, Plum will vie in the Pa. State Region 6 tournament at CCAC Boyce Campus' Saint's Field for a berth in the PA State Championship tourney starting this Saturday.


The PA. STATE REGION 6 DOUBLE ELIMINATION TOURNAMENT

Sunday, July 18th schedule at CCAC Boyce Campus' Saints Field and Murraysville's Haymaker Field

Uniontown vs. Bethel Park (10:00 AM)

Upper St. Clair vs. Plum (12:00 PM) at Haymaker Field

Elizabeth Forward vs. Shaler (1:00 PM)

Hopewell vs. Colonial 3 (4:30 PM)

------------------------------------------------------------------------------------

Saturday July 17th - Opening day results at CCAC Boyce Campus' Saints Field and Murraysville's Haymaker Field

Elizabeth Forward ..... - Uniontown .....

Hopewell ..... 21 - Upper St. Clair ..... 3

Shaler ..... - Bethel Park .....

Colonial 3 ..... 8 - Plum ..... 5


The Allegheny County American Legion Double Elimination Tournament is set to begin this Saturday at four sites in the county area.

WEDNESDAY JULY 14th Schedule

WINNER's BRACKET GAMES

Upper St. Clair ..... 9 - Monroeville ..... 5 (Upper St. Clair advances to the Region 6 Tournament)

LOSER's BRACKET GAMES

Bethel Park ..... 7 - Plum # ..... 4 (Bethel Park advances to the Region 6 Tournament)

Shaler ..... 6 - Monroeville ..... 3 (Shaler advances to the Region 6 Tournament)

(# - Plum, even though they lost, are hosting the PA. Region 6 tournament and have already recieved a berth in the tournament)

------------------------------------------------------------------------------------------

TUESDAY JULY 13th Schedule

WINNER's BRACKET GAMES

Upper St. Clair ..... 6 - Monroeville ..... 4 # (# - Game suspended in the 4th inning because of rain) at Peters Twp's Peterswood Park at 6:00 PM

Elizabeth Forward ..... 3 - Plum ...... 2 (Elizabeth Forward advances to the Region 6 Tournament) at CCAC Boyce Campus Field at 6:00 PM

LOSER's BRACKET GAMES

Shaler ..... 5 - Peters Township ..... 4 (Peters Township eliminated) at Shaler's Matulevic Field at 6:00 PM

Bethel Park ..... 11 - Keystone Oaks ..... 1 (Keystone Oaks eliminated) at Crafton's Meyer-Middleton Field at 6:00 PM

------------------------------------------------------------------------------------------------------

MONDAY JULY 12th Schedule

LOSER's BRACKET GAMES

Peters Township ..... 11 - Pleasant Hills ..... 6 (Pleasant Hills eliminated) at Peters Twp's Peterswood Park at 6:00 PM

Shaler ..... 4 - West Mifflin ..... 2 (West Mifflin eliminated) at Shaler's Matulevic Field at 6:00 PM

Keystone Oaks ..... 5 - Springdale ...... 3 (Springdale eliminated) at CCAC Boyce Campus Field at 6:00 PM

Bethel Park ..... 4 - Swissvale ..... 2 (Swissvale eliminated) at Crafton's Meyer-Middleton Field at 6:00 PM

------------------------------------------------------------------------------------------

Here are the results of the games from Sunday July 11 :

WINNER's BRACKET GAMES

Plum ..... 13 - Pleasant Hills ..... 12 at CCAC Boyce Campus Field at 1:00 PM

Upper St. Clair ..... 12 - Springdale ..... 6 at at Crafton's Meyer-Middleton Field at 1:00 PM

Monroeville ..... 8 - Swissvale ..... 0 at CCAC Boyce Campus Field at 4:00 PM

Elizabeth Forward ..... 5 - Shaler ..... 1 at Shaler's Matulevic Field at 1:00 PM

LOSER's BRACKET GAMES

Keystone Oaks ..... 5 - Baldwin ..... 3 (Baldwin eliminated) at Shaler's Matulevic Field at 4:00 PM

Peters Township ..... 13 - Penn Hills ..... 12 (Penn Hills eliminated) at Peters Twp's Peterswood Park at 1:00 PM

West Mifflin ..... 10 - Moon Township ..... 0 (Moon Township eliminated) at Peters Twp's Peterswood Park at 4:00 PM

Bethel Park ..... 15 - Crafton-Ingram-Thornburg ..... 5 (Crafton-Ingram-Thornburg eliminated) at Crafton's Meyer-Middleton Field at 4:00 PM

-----------------------------------------------------------------------------------------

SATURDAY JULY 10th - OPENING DAY RESULTS

Pleasant Hills ..... 15 - Crafton-Ingram-Thornburg ..... 5 at Crafton's Meyer-Middleton Field at 3:00 PM

Elizabeth Forward ..... 16 - Keystone Oaks ..... 8 at Crafton's Meyer-Middleton Field at 6:00 PM

Monroeville ..... 5 - Penn Hills ..... 4 at Shaler's Matulevic Field at 1:00 PM

Shaler ..... 8 - Baldwin ..... 7* (*- 9 inns.) at Shaler's Matulevic Field at 4:00 PM

Upper St. Clair ..... 9 - West Mifflin ..... 1 at Peters Twp's Peterswood Park at 1:30 PM

Swissvale ..... 6 - Peters Township ..... 4 at Peters Twp's Peterswood Park at 1:30 PM

Plum ..... 10 - Bethel Park ..... 6 at CCAC Boyce Campus Field at 1:00 PM

Springdale ..... 6 - Moon Township ..... 4 at CCAC Boyce Campus Field at 4:00 PM


Results from Beaver County League's Best of Five Championship series :

Monday July 12th - Game No. 3

Hopewell ..... 8 - Beaver Falls ..... 7 (Hopewell wins the series, 3-0)

Beaver County Times : Bill Allman's article : Hopewell sweeps way to Legion crown (7-13-10)

------------------------------------------------------------------------------------

Sunday July 11th - Game No. 2

Hopewell ..... 15 - Beaver Falls ..... 4* (* - 5 inns.) (Hopewell leads the series, 2-0)

-------------------------------------------------------------------------------------

Saturday July 10th - Game No. 1

Hopewell ..... 11 - Beaver Falls ..... 1* (* - 6 inns.) (Hopewell leads the series, 1-0)


Results from Fayette County League's Double Elimination tournament from Monday July 12th :

Colonial 3 will play Charleroi tonight in another loser's bracket game. The winner advances to meet Uniontown on Wednesday. The loser will be eliminated.

LOSER's BRACKET GAMES

Colonial 3 ..... 6 - Connellsville ..... 2 (Connellsville eliminated)

--------------------------------------------------------------------------------------

Results from Fayette County League's Double Elimination tournament from Saturday/Sunday July 10th/11th :

WINNER's BRACKET GAMES

Uniontown (17-6) ..... 5 - Charlero1 ..... 4

LOSER's BRACKET GAMES

Colonial 3 (14-8) ..... 9 - California ..... 8 (California eliminated)

Connellsville ..... 11 - Port Marion (10-13) ..... 1* (* - 6 inns) (Port Marion eliminated)

--------------------------------------------------------------------------------------

Results from Fayette County League's Double Elimination tournament from Friday/Saturday July 9th/10th :

WINNER's BRACKET GAMES

Uniontown ..... 4 - California ..... 2

Charleroi ..... 16 - Port Marion ..... 7

LOSER's BRACKET GAMES

Connellsville ..... 16 - Farmington ..... 1 (Farmington eliminated)

Colonial 3 ..... 12 - Belle Vernon ..... 8 (Belle Vernon eliminated)

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Results from Fayette County League's Double Elimination tournament from Thursday July 8th :

Uniontown ..... 19 - Farmington ..... 4

Charleroi ..... 15 - Colonial 3 ..... 9

Point Marion ..... 16 - Belle Vernon ..... 13

California ..... 17 - Connellsville .....7


ALLEGHENY COUNTY and PA. REGION 6 INFORMATION

The PA. State American Legion Baseball program is under the direction of State Chairman Ford "Skip" Carnes. The PA. Region 6 Director is Robert Bizyak. The Allegheny County Director is Bill "Homer" Holmes. The Ohio River League Director is Pat Reilly.


You can checkout ARCHIVED Allegheny County, PA. Region 6, and PA State American Legion playoff results at these links :

The 2009 PA ALB Playoffs :

2009 PA ALB Playoffs : The ARCHIVED results of the 2009 County, Region, and State ALB Legion playoffs

The 2008 PA ALB Playoffs :

2008 PA ALB Playoffs : The ARCHIVED results of the 2008 County, Region, and State ALB Legion playoffs

The 2007 PA ALB Playoffs :

2007 PA ALB Playoffs : The ARCHIVED results of the 2007 County, Region, and State ALB Legion playoffs

The 2006 PA ALB Playoffs :

2006 PA ALB Playoffs : The ARCHIVED results of the 2006 County, Region, and State ALB Legion playoffs

The 2005 PA ALB Playoffs :

2005 PA ALB Playoffs : The ARCHIVED results of the 2005 County, Region, and State ALB Legion playoffs


This page was created in July, 2006 and updated on 7/13/10 at 11:25 PM. A great new season with great new leadership now showing at a baseball field near you. This Home Page published by NHM Publications...a Mav Brothers Inc. Subsidiary